Hrad Červený Kameň

Výlet aj pre deti

Červený Kameň

V blízkosti Bratislavy, pri obciach Píla a Častá, sa nachádza malebný hrad Červený Kameň.  My sme sa tam vybrali v jedno slnečné  augustové nedeľné popoludnie, auto sme zaparkovali pri rozcestníku v dedine Píla, ktorý ukazoval, že cesta k hradu by nám mala trvať 30 minút. Tak sme sa teda vybrali po žltej značke, najprv sme prešli miernym kopcom cez les, po ktorom sme sa dostali na lúku, odkiaľ to bola už len chvíľka. Komu sa nechce prechádzať, pri hrade sa nachádza parkovisko, takže môžete vystúpiť rovno pri hradnom areáli. Pred vstupom na nádvorie sa nachádza aj reštaurácia, kde sa môžete občerstviť, na nádvorí sme našli aj bufet či pojazdnú kaviareň.  Súčasťou predhradia je aj sokoliarska časť, kde si môžete po zaplatení vstupného pozrieť rôzne dravce, pútač hovoril, že robia aj letecké ukážky, avšak len pri určitom počte návštevníkov. Za poplatok si môžete urobiť aj fotku s dravcom. My sme tam však nešli, takže bližšie informácie dostanete až vtedy, keď sa tam rozhodnete vstúpiť. Pre deti to bude určite veľký zážitok.  Oproti sokoliarom sa nachádza upravený menší francúzsky park s lavičkami aj suvenírmi.

vylety priroda cerveny kamen

Ďalej na hrad

Cestou ďalej k hradu sme si všímali upravené okolie a veľa lavičiek pre návštevníkov. Po prejdení cez hradný most sme sa dostali do hlavného nádvoria hradu, kde sme našli ďalšiu kaviareň. Nachádza sa tu aj pokladňa. Múzeum ponúka návštevníkom viacero okruhov, a to Veľký okruh (interiér a zariadenie hradu + hradné podzemie), Malý okruh (interiér hradu), okruh Renesančná pevnosť (4 bašty hradu + hradné podzemie + hradná priekopa) aj okruh zameraný na návštevy detí. Hrad má aj vlastnú webovú stránku, kde si môžete pozrieť vstupné, avšak informácie o prístupnosti okruhov sme tam nenašli (nie všetky sú prístupné celý rok). Nájdete tam aj informácie o sezónnych výstavách či podujatiach.

cerveny kamen vylety bratislava
vylety bratislava cerveny kamen

Tajomstvá hradu Červený Kameň

My sme si vybrali okruh Renesančná pevnosť, ktorý je podľa slov našej sprievodkyne prístupný len počas hlavnej sezóny a za pekného počasia, keďže trasa vedie aj po hradnej priekope. Na prehliadke sme boli okrem sprievodkyne len dvaja, čo nám vyhovovalo, pretože celá prehliadka nadobudla inú atmosféru. Prešli sme cez hradnú priekopu, kde nám bolo vysvetlené, ako fungovala obrana hradu z jeho štyroch bášt a kto sa o ich stavbu pričinil. Taktiež sme všetky bašty navštívili (severná bašta je voľne prístupná všetkým, aj vyhliadka na nej), dozvedeli sme sa, čo je napr. kazemat a odhalili sme tajomstvá hradného podzemia aj pôvod názvu hradu, kráčali sme po pôvodnej podlahe z dávnych čias.  Prehliadka bola o to príjemnejšia, že vonku bolo okolo 30 °C, ale v útrobách hradu bolo oveľa lepšie. Dokonca sme videli aj hradné netopiere. Táto prehliadka bola pre nás veľmi zaujímavá, pretože do takýchto priestorov sa človek len tak jednoducho nedostane. Na naše sklamanie sa nám však nepodarilo nikde označiť zelenú stopu, pretože návštevná kniha sa v tomto okruhu nenachádzala, je len v interiéri hradu. To však nič nemení na tom, že tento hrad sa oplatí navštíviť dospelým i deťom.

escape hra bratislava
Karolína
So Zelenou stopou
august 2019

Ak vás bavia prechádzky lesom, príďte si zahrať našu lesnú hru Tajný život kaverien.

Galéria

Sledujte nás aj na facebooku a instagrame: