Vrchy Skalnatá a Veľká Homoľa

Prvý výlet so zelenou stopou

Bolo polojasno, slnko svietilo, takže tento deň nám núkal výlet ako stvorený na výhľady do okolia. Rozhodli sme sa preto zahájiť cestu zelenej stopy na výlete v Malých Karpatoch, konkrétne sme navštívili sedemstovky Skalnatá a Veľkú Homoľu. Našu túru sme začali pri Zochovej chate, kde sme odparkovali auto na bezplatnom parkovisku, ale taktiež sa dá až k chate dostať autobusom SAD. Napojili sme sa na žltú turistickú značku smer Čermák, ktorá nás cez les a popri chatkovej oblasti doviedla asi po 45 minútach na Čermákovu lúku, kde sme našli studničku s pitnou vodou, ohniská a lavičky, veľmi pekné miesto pre rodiny s deťmi, psíčkarov či partiu kamarátov. Keďže špekáčiky sme so sebou nemali, pokračovali sme cez lúku a napojili sa na červenú turistickú značku smerom na vrch Skalnatá. Tam nás viedla asi 30 minútová rovná lesná cesta až pod vrchol Skalnatej, ktorý zdola vyzerá dosť vysoko, ale nakoniec sme sa vyštverali hore celkom rýchlo. Výstup dá trochu zabrať, ale vôbec nie je dlhý. Tak sme teda vyšli hore, opečiatkovali vrcholovú knihu a išli sme obdivovať výhľady do okolia.

vylety priroda bratislava

Za zmienku stojí najmä osamelý strom pod vrcholom kopca, ktorý dotvára celkovú atmosféru okolia. Celkovo je tento krásny kúsok krajiny veľmi fotogenický, takže si nezabudnite fotoaparát alebo aspoň telefón, určite nebudete ľutovať.

Po malej občerstvovacej prestávke sme sa vybrali na rýchly zostup dole zo Skalnatej a vrátili sme sa naspäť na Čermákovú lúku. Odtiaľ vedie zelená turistická značka na ďalší vrch Malých Karpát, Veľkú Homoľu. Tá je známa a obľúbená najmä kvôli rozhľadni, ktorá sa nachádza na jej vrchole, keďže ten je zalesnený a veľké výhľady vám neponúkne. Z lúky sme išli pohodovým tempom asi 50 minút a prišli sme rovno pod Veľkú Homoľu, kde nás čakal prudký výstup hore. Keďže však už zdola je vidno rozhľadňu, netreba sa vzdávať, naozaj sa oplatí vyjsť hore. Čakajú tam na vás lavičky, takže pred výstupom na rozhľadňu si môžete oddýchnuť. A takisto naša pečiatka vo vrcholovej knihe. Z rozhľadne je veľmi pekný kruhový výhľad na malé Karpaty a okolie.

Na zábradlí nájdete aj popis pohorí a miest, ktoré vidíte, ako aj vzdušnú vzdialenosť k nim. Asi 5 minút chôdze za rozhľadňou sa nachádza ešte jedno celkom zaujímavé miesto, skalné útvary s názvom Traja jazdci, pri ktorých nájdete aj ohniská. Odtiaľto sme sa vybrali smerom späť na Veľkú Homoľu, odkiaľ sme išli po červenej značke 30 minút smerom na Zochovu chatu, kde na nás už čakalo odparkované auto.

zelená stopa

My sme tento výlet zvládli asi za 4,5 hodiny, samozrejme aj s prestávkami na vrcholoch. Na prevýšenie nie je veľmi náročný, len výstupy na vrcholy sú dosť strmé, ale o to kratšie, takže sa to dá v pohode zvládnuť. Výhľady určite stoja za to, fotky tak isto, poďakuje sa vám aj telo aj myseľ, takže odporúčame všetkými desiatimi.

escape hra bratislava
Karolína
So zelenou stopou
Ak vás bavia prechádzky lesom, príďte si zahrať našu lesnú hru Tajný život kaverien.

Galéria

Sledujte nás aj na facebooku a instagrame: