Trenčianske Teplice a okolie

Časť 1 - Omšenská Baba

Počas nášho pobytu meste Trenčianske Teplice nám okrem kúpania spríjemnili pobyt aj viaceré výlety v okolí. Názov tohto mesta síce na prvý pohľad neznie veľmi turisticky, ale keď sa pozriete do mapy, zistíte, že leží v objatí Strážovských vrchov. No a tam kde sú kopce, sú aj turistické chodníky s rôznymi prírodnými zaujímavosťami a vyhliadkami. Prešli sme takto viacero turistických trás v okolí, a jedným z nich bol aj výstup kopec  Omšenská Baba.

Na Omšenskú Babu

Z Trenčianskych Teplíc sme autom prešli do vedľajšej obce Omšenie a zaparkovali na námestí, kde sa nachádzajú aj východzie turistické trasy. Žlto-biela trasa na Omšenskú Babu nám mala podľa tabuľky trvať 1 hodinu, na ďalšiu vyhliadku Bartošovica po tej istej trase 1,5 hodiny.

Babu bolo vidno už z námestia, dokonca aj dvojkríž na jej vrchole. Nám sa zdalo, že výstup bude náročný, no rozhodli sme sa, že to vyskúšame. Najprv sme prechádzali pomedzi domčeky v Omšení. Neskôr trasa viedla po lúke, ktorá nás doviedla do lesného tieňa. Začiatok trasy po lúke aj na začiatku lesnej cesty sa nám videl dosť zložitý, ale keď sme pokračovali ďalej, už to bolo lepšie. Chodník síce stále stúpa, ale po náročnejšom začiatku (najmä ak na lúke poriadne páli slnko) sa nám išlo celkom dobre a rýchlo. Po chvíli stúpania sme si všimli, že sme sa spojili s červenou turistickou značkou, ktorá viedla od Kamenných vrát (tie sme navštívili v iný deň) do sedla Omšenskej Baby. Z červenou značkou sme však zarovno nešli dlho, o chvíľu sme sa odpojili a pokračovali sme našou žlto-bielou.

omsenska baba trencianske teplice

Križovatka Omšenská Baba - Bartošovica

Po chvíli sme prišli na ďalšiu križovatku ciest, kde nás žlto-biela značka navádzala doľava na vyhliadku Bartošovica (20 minút). My sme sa však ešte nedostali ani na Omšenskú Babu. Preto sme nešli doľava, ale pokračovali sme rovno hore kopcom ešte asi 5 minút, kde sa podľa mapy mal nachádzať vrchol Omšenskej Baby. Od križovatky už žlto-biele značenie nie je, ale na vrchol vedie odtiaľ len jeden chodník, takže sa nestratíte. O chvíľu sme vyšli z lesa a uvideli sme skaly a slovenský dvojkríž. Okrem toho sa nám však naskytol nádherný výhľad na okolité vrchy i dedinku Omšenie, takže výstup určite stojí za to. Tabuľu s miestom, kde sa nachádzate, tu však nenájdete. Na dvojkríži je však napísaný názov vrchu a jeho výška (669 m.n.m.). Ale čo tu okrem krásneho výhľadu nájdete, je naša pečiatka vo vrcholovej knihe 😊.

omsenska baba trencianske teplice
omsenska baba zelená stopa

Ďalšia vyhliadka - Bartošovica

Keď sme sa pofotili a pokochali výhľadom, išli sme naspäť ku križovatke na Bartošovicu a pokračovali po žlto-bielej značke. Cestou sme minuli sedlo Omšenskej Baby, kam by nás doviedla červená značka, avšak z tohto rozcestníka tiež neviedla žiadna značka smerom na Babu. Po ďalších asi 10 minútach sme prišli na Bartošovicu (680 m.n.m.), kde sme našli veľmi originálnu schránku na vrcholovú knihu, do ktorej sme sa samozrejme zapísali. Tiež tu bol pekný výhľad, avšak nie až taký rozsiahly ako na Babe, pretože tomu bránili stromy. Po chvíľke oddychu na lavičke sme sa vybrali smerom dole tou istou žlto-bielou trasou, ktorou sme prišli až na námestie v Omšení.

bartosovica trencianske teplice

Celá trasa od výstupu až po zostup aj s nejakou polhodinkou na oddych na vrchole nám trvala asi 2,5 hodiny, takže v rámci našej doobednej túry veľmi príjemne strávený čas.

escape hra bratislava
Karolína
So Zelenou stopou
august 2019

Ak vás bavia prechádzky lesom, príďte si zahrať našu lesnú hru Tajný život kaverien.

Galéria

Sledujte nás aj na facebooku a instagrame: