Trenčiansky hrad a Kláštor na Skalke

Trenčiansky hrad je vidno už z diaľky pred príchodom do mesta Trenčín. Je síce jeho hlavnou dominantou, ale pred vstupom do hradu sa určite oplatí pozrieť si centrum mesta s mestskou vežou, Vodníkovu fontánu či katov dom. Trenčiansky hrad ponúka návštevníkom dva okruhy, jeden so sprievodcom a druhý bez.

Na hrade

My sme si vybrali okruh bez sprievodcu, teda sme boli prevažne v predhradí a na nádvorí. Tu si môžete pozrieť napr. studňu lásky, ku ktorej sa viaže povesť o Omarovi, ktorý jej vykopaním vykúpil z otroctva svoju lásku Fatimu. Tiež sme sa dostali do hladomorne s vystavenými mučiacimi nástrojmi. Spoza hradných múrov sme mali výhľad na Trenčín a okolie. Tiež sme v areáli hradu videli sokoliarov so svojimi dravcami, ktorí tu usporiadavajú  v určitých hodinách letové prehliadky. Bolo tu aj niekoľko hracích prvkov pre deti, ktoré sa mohli zahrať na malých rytierov. Ďalej sme sa dostali do bývalých kasární, ktoré teraz slúžia ako výstavne priestory. Počas našej návštevy sme tu mali možnosť vidieť prírodné exponáty ako napr. vypchaté zvieratá či zbierky motýľov. Na ďalšom poschodí kasární sme si prezreli zbrane a brnenia bojovníkov.

trenčiansky hrad
Trenčiansky hrad mesto

Nádvorie a hradná veža

Potom sme pokračovali na nádvorie Trenčianskeho hradu, kde sme vošli do Matúšovej veže, najvyššej veže na tomto hrade. Na jej prízemí sme si pozreli obdobný nábytok a potom sme stúpali na jej vrchol po úzkom schodisku, ktoré slúži pre oba smery, takže občas nastalo mierne zdržanie na medziposchodiach, keďže dvaja ľudia sa vedľa seba na tomto schodisku nezmestia. Na medziposchodiach sa však nachádzali taktiež nejaké exponáty, ktoré spestria čakanie a poskytnú vám aj priestor na oddych zo stúpania :). Z vrcholu veže bol krásny výhľad na okolie. Za poplatok sa tu môžete pozrieť aj cez ďalekohľad, z čoho budú mať radosť najmä deti. Veľký okruh so sprievodcom ponúka navyše prehliadku interiéru hradu (Barborin palác, Ľudovítov palác, Zápoľského palác), tam sme však my neboli, preto sme ani nenašli žiadnu knihu návštev, kde by sme mohli pečiatkovať.

kláštor skalka

Kláštor Veľká Skalka

Po ceste z Trenčína sme sa ešte zastavili pri zvláštnej stavbe, ktorou je kláštor Veľká Skalka pred obcou Skalka nad Váhom. Táto zrúcanina kláštora vyzerá akoby bola vytesaná do skaly. Je to pútnické miesto a na tabuli pod kláštorom sme sa dozvedeli, že aj tu robia prehliadky, my sme sa však došli v čase, keď žiadna nebola. Súčasťou kláštornej prehliadky by mala byť aj jaskyňa pustovníkov. Tabuľa nás tiež odkazovala na lezeckú stenu, vzdialenú asi 15 minút odtiaľ. Tá by mala byť pod kostolom Malá Skalka, ktorý sme minuli cestou ku kláštoru. My sme však už pokračovali v ceste, ale kto to tam chce všetko preskúmať, nech sa páči, spolu s Trenčínom, hradom, kláštorom, aj prechádzkou ku kostolu a lezeckej stene z toho môže vzniknúť kľudne aj celodenný výlet :).

escape hra bratislava
Karolína
So Zelenou stopou
august 2019

Ak vás bavia prechádzky lesom, príďte si zahrať našu lesnú hru Tajný život kaverien.

Galéria

Sledujte nás aj na facebooku a instagrame: