Písaný kameň

Výlet vhodný pešo aj na bicykli

Písaný kameň odporúčame navštíviť buď ako kratší poobedný výlet, alebo ak sa ho rozhodnete spojiť napr. s opekačkou, môže z toho vzniknúť pekný celodenný program. Nachádza sa v bratislavských mestských lesoch, ktoré sú obľúbené na víkendový oddych. Dá sa k nemu dostať pešo, na bicykloch alebo sčasti aj autobusom č. 43 z Patrónky smer Kačín. My sme sa vybrali na bicykloch od zastávky Patrónka pod Červený most, kde je aj záchytné parkovisko pre autá. Šľapali sme mierne do kopca po ceste smerom na Železnú studničku, ale nie je to nič namáhavé, ak pôjdete pešo, ani to nepocítite. 

Cestou na Písaný kameň

Po ceste miniete napr. mlyn Klepáč, rôzne besiedky a ohniská. Na Železnej studničke, kde je aj zastávka autobusu, sa môžete občerstviť v bufete. Odtiaľto sme odbočili na Kačín, kde je už cesta hore trochu strmšia, je to aj dlhší úsek ako sme išli po Železnú studničku. Po ceste však miniete hojdačku či lavičky, takže sa dá oddýchnuť. Ak pôjdete pešo, je to pohodová prechádzka. Cestu vám spríjemnia aj zvieratá vyrezané z dreva a náučné tabule o nich. Keď prídete na Kačín, nachádza sa tam lúka vhodná napr. na loptové hry, lietajúci tanier či badminton. Taktiež tu nájdete altánok s ohniskami a lavičkami, aj detské ihrisko. Aby ste sa dostali do cieľa k Písanému kameňu, treba nasledovať červenú turistickú značku smer Za Kačínom, čo je od Kačína asi 5 minút na bicykli, za konečnou autobusu však začína lesná cesta, takže sa pôjde ťažšie. Keď dorazíte k turistickej tabuli Za Kačínom, hneď na prvej odbočke vpravo treba odbočiť na lesnú cestu, cesta k Písanému kameňu nie je značená. Po tejto odbočke prejdete okolo 300 metrov  a dorazíte ku viacerým veľkým kameňom, ten pravý Písaný treba nájsť. V blízkosti nájdete v údolí aj ohnisko, my sme ho po výdatných dažďoch našli zaplavené.

Ktorý je ten Písaný kameň?

písaný kameň zelená stopa

Písaný kameň identifikujete ľahko, kvôli víchrici je zvalený nabok a uvidíte na ňom vyrytý erb mesta Bratislavy a tiež vyrytý rok 1600 (rok osadenia kameňa, číslo 1 však skoro nevidno) a číslo, ktoré sa vám môže javiť ako 11 alebo 14, čo je vraj jeho poradie medzi hraničnými kameňmi. Aké číslo to naozaj je, to netušíme, pretože zdroje sa v tomto líšia, my sme v tom však videli 14-tku. Tento kameň je hraničným kameňom medzi Bratislavou a stupavsko-pajštúnskym panstvom, ktorý reprezentuje erb Pálffyovcov, ten je však pravdepodobne na zavalenej časti kameňa alebo pod lístím. Na vedľajšom kameni sme našli písmená MP, ktoré by mali byť iniciálami primátora mesta, Mateja Partingera, a menšie písmená CT, čo však tieto znamenajú, sa nám nepodarilo nikde vyčítať.

Písaný kameň dýcha históriou

Bohužiaľ, našu zelenú stopu v tejto lokalite nenájdete, pretože nebolo kde pečiatkovať. Toto miesto dýcha históriou a tajomstvom, oplatí sa sem prísť. Keďže to však vyzerá, že v starostlivosti o tento kúsok našej histórie sa nikto nepretrhne, odporúčame sem prísť čím skôr, pretože kameň pomaly zvetráva. Naspäť sa dostanete buď po tej istej ceste ako ste prišli, alebo sa môžete vrátiť na značený chodník a pokračovať do Záhorskej Bystrice, táto cesta je však už lesná, takže na bicykli vás to bude viac natriasať. Alebo si môžete užiť zjazd z Kačína až pod Červený most, ani sa nenazdáte a ste dole.

písaný kameň vylety bratislava
escape hra bratislava
Karolína
So zelenou stopou
máj 2019

Ak vás bavia prechádzky lesom, príďte si zahrať našu lesnú hru Tajný život kaverien.

Galéria

Sledujte nás aj na facebooku a instagrame: